.JSON Dosya Uzantısı

.JSON Dosya Uzantısı

JSON dosyası, basit veri yapılarını ve nesneleri standart bir veri değişim biçimi olan JavaScript Object Notation (JSON) biçiminde depolayan bir dosyadır. Öncelikle bir web uygulaması ile sunucu arasında veri iletimi için kullanılır. JSON dosyaları hafiftir, metin tabanlıdır, insan tarafından okunabilir ve bir metin düzenleyici kullanılarak düzenlenebilir.

JSON dosyası GitHub Atom'da açılır. JSON formatı başlangıçta JavaScript'in bir alt kümesine dayanıyordu, ancak birçok farklı programlama API'si tarafından desteklenen, dilden bağımsız bir format olarak kabul edilir. JSON, Ajax Web uygulama programlamasında yaygın olarak kullanılır. XML'e alternatif olarak giderek daha popüler hale gelmektedir. Birçok uygulama veri alışverişi için JSON kullansa da, veri alışverişi internete bağlı bilgisayarlar arasında gerçekleştiği için .json dosyalarını sabit sürücüye kaydetmeyebilirler. Bununla birlikte, bazı uygulamalar kullanıcıların .json dosyalarını kaydetmelerini sağlar. Profil verilerini kaydetmek için JSON dosyalarını kullanan Google+ buna bir örnektir. Oturum açtıktan sonra, "Veri özgürlüğü" sayfasını seçebilir ve "Profil verilerinizi indirin" seçeneğini belirleyebilirsiniz. Mozilla Firefox, JSON dosyalarını kullanarak yer imi yedeklerini kaydeder. Dosyalar, bookmarkbackups adlı bir klasör içinde Firefox kullanıcı profili dizinine kaydedilir. Ayrıca Firefox yer imlerinin manuel yedeklerini alabilir ve bunları farklı bir Firefox kopyasına aktarabilirsiniz. İçe aktarmak için yer imi Kitaplığı'nı açın, üst çubuktaki içe/dışa aktar düğmesine tıklayın, Geri Yükle †' Dosya Seç... öğesini seçin ve ardından JSON yedekleme dosyanızı seçin.

JavaScript Nesne Gösterimi Dosyası

Uzantı.JSON
Uzantı AdıJavaScript Nesne Gösterimi Dosyası (JavaScript Object Notation File)
GeliştiriciBilinmiyor
KategoriWeb Dosyaları
FormatMetin (Text)

Ayrıca Bakınız

.JSON Dosyası Nasıl Açılır?

.JSON Dosya Uzantısı Nedir?

.JSON Dosya Uzantısını Nasıl Açarım?

.JSON Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

JavaScript Nesne Gösterimi Dosyası

JavaScript Object Notation File

Yayınlanma: Güncellenme: 23.03.2024

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.