.JPG Dosya Uzantısı

.JPG Dosya Uzantısı

JPG dosyası, görüntü düzenleme yazılımı tarafından oluşturulan dijital fotoğrafları ve grafikleri depolamak için yaygın olarak kullanılan JPEG formatında kaydedilmiş bir raster görüntüdür. JPEG, bir görüntünün boyutunu çok fazla bozulma olmadan önemli ölçüde azaltabilen ve 16.777.216 renge kadar destekleyen kayıplı sıkıştırma özelliğine sahiptir.

JPG dosyası Microsoft Photos 2021'de açılır. 1992 yılında Joint Photographic Experts Group (JPEG), kullanıcıların dijital görüntüleri daha verimli bir şekilde sıkıştırmasına ve paylaşmasına olanak sağlamak için JPEG dosya biçimini yayınladı. Biçimin sıkıştırma algoritması, genel dosya boyutunu azaltmak ve daha kolay iletilebilir hale getirmek için orijinal görüntüdeki bazı verileri kaldırır, bu da özellikle web'de önemli hale gelmiştir. Görüntü verilerinin kaldırılması genel görüntü kalitesini düşürse de, bu kayıp çoğunlukla insan gözü tarafından fark edilemez. Ancak, daha yüksek kaliteli görüntülere ihtiyaç duyan profesyonel fotoğrafçılar ve grafik sanatçıları, kalite ve boyut açısından daha yüksek olan ham formatları veya kayıpsız formatları kullanmayı tercih edebilir. Piyasaya sürülmesinden bu yana birçok teknoloji JPEG formatını desteklemeye başlamış ve bu da JPEG formatının dünyadaki en yaygın görüntü sıkıştırma standardı haline gelmesine yol açmıştır. Kullanıcılar dijital kameralarıyla JPG dosyaları olarak görüntü çekebilir ve bunları sosyal sitelere yükleyebilir, JPG dosyaları olarak görüntü düzenleme yazılımlarıyla web grafikleri oluşturabilir, e-postalara eklenen resimleri JPG dosyaları olarak paylaşabilir ve daha fazlasını yapabilir. Görüntüler ne zaman JPG dosyası olarak kaydedilmelidir JPEG, web'de yayınlanacak dijital fotoğrafları ve görüntüleri kaydetmek için idealdir. Çoğu durumda, minimum görüntü bozulması, tasarruf edilen depolama alanının sıkıştırmaya değmesini sağlayacak kadar önemsizdir. Ancak, görüntüleri JPG dosyaları olarak kaydetmemeniz gereken zamanlar da vardır. Örneğin, JPEG görüntüleri afişler, kitaplar ve dergiler gibi yüksek kaliteli baskı işleri için genellikle yetersizdir (TIFF daha iyidir). Ayrıca JPEG, PNG formatı gibi şeffaflığı desteklemez ve keskin kenarlı metin veya grafik içeren görüntüler için uygun değildir (hem metin hem de kenarlar bulanıklaşır). JPG ve JPEG dosyaları arasındaki fark JPG ve JPEG dosyaları arasında hiçbir fark yoktur; aynı JPEG formatında kaydedilirler. Dosya uzantıları farklıdır çünkü Windows'un önceki sürümleri dosya uzantılarındaki karakter sayısını üç ile sınırlarken Macintosh ve Linux sistemlerinde bu sınırlama yoktu. Bu fark, Windows işletim sistemlerinin JPEG görüntülerinin uzantısını .jpg olarak kısaltmasına, Macintosh ve Linux sistemlerinin ise tam .jpeg uzantısına izin vermesine neden olmuştur. Windows kullanıcıları Macintosh ve Linux kullanıcılarından daha fazla arttıkça JPG dosyaları .JPEG dosyalarından daha yaygın hale geldi. Windows artık üç karakterden daha uzun dosya uzantılarına izin verse de, JPG dosyaları hala JPEG dosyalarından daha yaygındır.

JPEG Görüntü

Uzantı.JPG
Uzantı AdıJPEG Görüntü (JPEG Image)
GeliştiriciJoint Photographic Experts Group
KategoriRaster Grafik Dosyaları
Formatİkili (Binary)

Ayrıca Bakınız

.JPG Dosyası Nasıl Açılır?

.JPG Dosya Uzantısı Nedir?

.JPG Dosya Uzantısını Nasıl Açarım?

.JPG Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

JPEG Görüntü

JPEG Image

Yayınlanma: Güncellenme: 23.03.2024

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.