.HEIC Dosya Uzantısı

.HEIC Dosya Uzantısı

HEIC dosyası, en yaygın olarak iOS aygıtlarında fotoğraf depolamak için kullanılan bir dosya biçimi olan Yüksek Verimli Görüntü Biçiminde (HEIF) kaydedilmiş bir veya daha fazla görüntü içerir. Muhtemelen iPhone veya iPad'in Kamera uygulaması tarafından oluşturulan bir görüntü veya görüntü dizisinin yanı sıra her bir görüntüyü açıklayan meta veriler içerir. HEIC dosyaları en yaygın olarak .heic uzantısıyla kaydedilir ancak .HEIF dosyaları olarak da kaydedilebilir.

HEIC dosyası Apple Preview'da açılır. H.265 olarak da bilinen HEIF, görüntüleri .JPEG formatına göre daha yüksek kalitede ve daha küçük boyutlu dosyalar halinde kaydeden bir dijital fotoğraf depolama formatıdır. Bu sayede fotoğrafların hafıza kartlarında ve mobil cihazlarda kapladığı alan azalır. 2017 yılında iOS 11'in yayınlanmasıyla birlikte Apple, HEIF'i iOS cihazları için varsayılan fotoğraf depolama formatı haline getirdi. Bu değişiklikle birlikte iPhone ve iPad'ler kullanıcıların fotoğraflarını HEIC dosyaları olarak kaydetmeye başladı. Apple, iOS'a HEIF desteğini eklediğinde, High Sierra'nın piyasaya sürülmesiyle birlikte macOS'a da HEIF desteğini ekledi. 2018'de Google, Android'e HEIF desteği ekleyerek aynı yolu izledi ve Microsoft, Windows'a HEIF desteği ekledi. Ancak HEIC dosyalarını Microsoft uygulamalarında açmak için kullanıcıların Microsoft HEIF Image Extensions ve HEVC Video Extensions paketlerini Microsoft Store'dan manuel olarak yüklemeleri gerekiyor. Bir iOS aygıtının Kamera uygulaması kullanılarak çekilen bir fotoğrafı iOS olmayan bir aygıta veya uygulamaya dışa aktardığınızda veya gönderdiğinizde, fotoğraf genellikle HEIC dosyasından JPEG veya .JPG dosyasına dönüştürülür. Örneğin, bir iPhone fotoğrafını Twitter'a yüklediğinizde veya bir e-postayla gönderdiğinizde, fotoğraf otomatik olarak JPEG'e dönüştürülür. iOS'ta fotoğrafları HEIC yerine JPEG görüntüleri olarak kaydetme iOS fotoğraflarınızı HEIC dosyaları yerine otomatik olarak JPEG dosyaları olarak kaydetmek isterseniz, bunu şu şekilde yapabilirsiniz: iOS aygıtınızın Ayarlar uygulamasını açın. Kamera †' Biçimler †' En Uyumlu seçeneğini belirleyin. En Uyumlu'yu seçtikten sonra, aygıtınız fotoğrafları JPEG olarak kaydetmeye başlayacaktır. NOT: Bazı dijital kameralar görüntüleri HEIC formatında da kaydeder.

Yüksek Verimli Görüntü Formatı

Uzantı.HEIC
Uzantı AdıYüksek Verimli Görüntü Formatı (High Efficiency Image Format)
GeliştiriciMoving Picture Experts Group
KategoriRaster Grafik Dosyaları
Formatİkili (Binary)

Ayrıca Bakınız

.HEIC Dosyası Nasıl Açılır?

.HEIC Dosya Uzantısı Nedir?

.HEIC Dosya Uzantısını Nasıl Açarım?

.HEIC Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Yüksek Verimli Görüntü Formatı

High Efficiency Image Format

Yayınlanma: Güncellenme: 23.03.2024

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.