.EXE Dosya Uzantısı

.EXE Dosya Uzantısı

EXE dosyası, Microsoft Windows'ta çalıştırabileceğiniz yürütülebilir bir programdır. Çoğu EXE dosyası ya Windows uygulamaları ya da uygulama yükleyicileri içerir. Ancak, EXE dosyaları siber suçlular tarafından dağıtılan kötü amaçlı yazılımları da depolayabilir, bu nedenle dosyanın kaynağına güvenmediğiniz sürece bir EXE dosyasını açmamalısınız. Bir EXE dosyasının içerdiği programı çalıştırmak için dosyaya çift tıklayın.

EXE dosyası Microsoft Windows 11'de açılır. EXE, yazılım geliştiricilerin Windows programlarını paketlemek ve sunmak için kullandıkları birincil formattır. Her EXE dosyası, Windows'un dosyanın içerdiği programı tanımak, okumak ve çalıştırmak için kullandığı verileri içerir. Bu veriler, bazen makine kodu olarak da adlandırılan derlenmiş, ikili bir formatta kaydedilir. EXE dosyaları genellikle programın simgesi ve GUI grafik varlıkları gibi ek program kaynakları da içerir. Windows'ta bir EXE dosyasını çift tıklattığınızda, Windows dosyanın içerdiği programı çalıştırır. Dosya bir uygulama yükleyicisi içeriyorsa, yükleyici açılır ve yükleme işlemini başlatır. Dosya bir uygulama içeriyorsa, uygulama açılır. Dosya farklı türde bir program (örn. kötü amaçlı yazılım) içeriyorsa, bu program çalışır. Geliştiriciler EXE dosyalarını genellikle bir yükleyici mi yoksa uygulama mı içerdiklerini anlayabileceğiniz şekilde adlandırır. Örneğin, bir yükleyici içeren EXE dosyaları genellikle setup.exe olarak adlandırılırken, bir uygulamayı başlatan EXE dosyaları genellikle uygulamanın adını içerir (örneğin, Microsoft Edge için msedge.exe). EXE dosyaları ve MSI dosyaları arasındaki fark Geliştiriciler Windows uygulama yükleyicilerini EXE dosyaları yerine .MSI dosyaları olarak kaydedebilir. MSI dosyaları, her zaman uygulama yükleyicileri içermeleri dışında EXE dosyalarına benzer. Hiçbir zaman Windows uygulamaları veya diğer programları içermezler. Windows, MSI dosyalarını açmak ve içerdikleri programı yüklemek için her zaman Windows Installer'ı (Windows ile birlikte gelen bir yardımcı program) kullanır.

Windows Yürütülebilir Dosyası

Uzantı.EXE
Uzantı AdıWindows Yürütülebilir Dosyası (Windows Executable File)
GeliştiriciMicrosoft
KategoriÇalıştırılabilir Dosyalar
Formatİkili (Binary)

Ayrıca Bakınız

.EXE Dosyası Nasıl Açılır?

.EXE Dosya Uzantısı Nedir?

.EXE Dosya Uzantısını Nasıl Açarım?

.EXE Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Windows Yürütülebilir Dosyası

Windows Executable File

Yayınlanma: Güncellenme: 23.03.2024

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.