.CRYPT14 Dosya Uzantısı

.CRYPT14 Dosya Uzantısı

CRYPT14 dosyası, WhatsApp Messenger'ın Android sürümü tarafından oluşturulan şifreli bir yedekleme dosyasıdır. Bir kullanıcının WhatsApp aracılığıyla gönderdiği ve aldığı mesajların 256 bit AES şifreleme kullanılarak şifrelenmiş bir kaydını içerir.

WhatsApp, kullanıcının mesajlarını periyodik olarak CRYPT14 dosyalarında yedekler. Bu dosyalar şifrelenmiş ve .db.crypt14 dosyası oluşturmak için .crypt14 uzantısıyla eklenmiş .DB veritabanı dosyalarıdır. WhatsApp'ın varlığı boyunca, uygulama kullanıcıların mesajlarını şifrelemek için farklı algoritmalar kullanmış ve diğerlerinin yanı sıra .CRYPT12, .CRYPT10, .CRYPT8 ve .CRYPT7 uzantılı yedekler eklemiştir. Bir CRYPT14 veritabanının şifresini çözmek ve içerdiği mesaj geçmişini görüntülemek istiyorsanız, öncelikle CRYPT14 dosyanızın şifreleme anahtarını saklayan WhatsApp anahtar dosyanızı bulmanız gerekir. Anahtar dosyanız aşağıdaki konumda saklanır: /data/data/com.whatsapp/files/key. Ardından, CRYPT14 dosyanızı bulmanız gerekir. WhatsApp CRYPT14 dosyalarını aşağıdaki dizinde saklar: /sdcard/WhatsApp/Databases. Neden birden fazla CRYPT14 dosyam var? Veritabanları klasörünüzde, dosya adlarında YYYY-MM-DD tarihleri bulunan birden fazla CRYPT14 veritabanı dosyası bulabilirsiniz. WhatsApp periyodik olarak yeni yedekleme dosyaları oluşturur; bu dosyaların dosya adlarındaki tarihler oluşturuldukları zamanı gösterir. CRYPT14 dosyalarını silebilir miyim? SD kartınızda yer açmanız gerekiyorsa, tarihli CRYPT14 dosyalarınızın çoğunu WhatsApp'ı veya mesaj geçmişinizi etkilemeden silebilirsiniz. Ancak, mesaj geçmişinizi geri yüklemeniz gerekmesi ihtimaline karşı her zaman en yeni bir veya iki CRYPT14 dosyasını saklamalısınız. NOT: WhatsApp, Mayıs 2021'de yayınlanan 2.21.8.17 sürümünde mesaj geçmişi yedeklerini CRYPT14 dosyaları olarak kaydetmeye başladı.

WhatsApp Şifreli Veritabanı Dosyası

Uzantı.CRYPT14
Uzantı AdıWhatsApp Şifreli Veritabanı Dosyası (WhatsApp Encrypted Database File)
GeliştiriciWhatsApp
KategoriVeritabanı Dosyaları
FormatBilinmiyor

Ayrıca Bakınız

.CRYPT14 Dosyası Nasıl Açılır?

.CRYPT14 Dosya Uzantısı Nedir?

.CRYPT14 Dosya Uzantısını Nasıl Açarım?

.CRYPT14 Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

WhatsApp Şifreli Veritabanı Dosyası

WhatsApp Encrypted Database File

Yayınlanma: Güncellenme: 23.03.2024

Bu site genel internet kaynaklarından alınan bilgiler içerir. Kullanım sorumluluğu size aittir. Materyal sahiplerine ait olan içeriklerin, logoların ve telif ihlaliyle ilgili sorumluluğu ilgililere aittir. Bilgilerin doğruluğu ve güncelliği garanti edilmez. Hatalı veya eksik bilgiler için bize iletişim yoluyla bildirin.